Follow Us
Contact

Institute for Law and Public Policy

Address: 129090, Moscow, Shchepkina str., 8

Mailing Address: P.O. Box 140, Moscow, 129090, Russia

Tel.: +7 (495) 608 6959, 608 6635; Fax: +7 (495) 608 6915

info@mail-ilpp.ru

Our location
SuMoTuWeThFrSa
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
Competitions
The Seventh All-Russian Moot Court Competition on Constitutional Justice “Crystal Themis” - 2017

ABOUT COMPETITION

Competition 2016  Competition 2015  Competition 2014  Competition 2013  Competition 2012  Competition 2011


The Institute for Law and Public Policy and the Venice Commission of the Council of Europe are pleased to announce the VII Annual Crystal Themis Moot Court Competition.

The Competition is a simulation of a fictional dispute before the Russian Constitutional Court. Student teams present written pleadings for the applicant and for the state authorities, which are evaluated by judges based upon a number of criteria including the knowledge of the constitutional and international law, research and legal writing skills, etc. Best teams selected upon the memorials evaluation will meet in the qualifying rounds and then – in the final round.

Competition Rules 2017 as of January 10, 2018  (in Russian)

Final  2017 Competition Problem (in Russian)

 

Final session of the VII Annual Crystal Themis Moot Court Competition

31 January – 2 February 2018, Moscow

The Institute for Law and Public Policy for the seventh time has held the Crystal Themis Moot Court Competition in partnership with the Russian Association of Lawyers and Venice Commission of the Council of Europe. In 2017, 42 teams from 29 Russian regions registered for the Competition and 35 teams submitted their written pleadings. The Moot Court is founded and organized in a partnership with the Venice Commission of the Council of Europe.

The 2017 Competition Problem “Exploring the Arctic, or the Case of Nickel Ore” concerned topical issues of protection of indigenous peoples’ lands from industrial exploitation. The teams had to analyse constitutional and international standards in this field, foreign countries’ best practices, case-law of international judicial institutions, as well as to conduct in-depth research of the case-law of the Russian Constitutional Court on the various aspects of admissibility of individual complaints.

On 31 January and 1 February, the quarter-final rounds were held, in which 16 teams (77 students and 23 coaches) that had been invited to participate after the written stage competed (see Team written pleadings scores). The teams participating in the final stage represented 13 regions of Russia: Republic of Tatarstan and Chechen Republic; Altai Krai, Krasnoyarsk Krai, and Primorsky Krai; Kaliningrad Oblast, Kirov Oblast, Novosibirsk Oblast, Rostov Oblast, Sverdlovsk Oblast, Tyumen Oblast; as well as Moscow and Saint-Petersburg.

Since the inception of the Competition in 2011, the number of teams invited to participate in the final stage has increased fourfold. The organisers note the gradual development in students’ level of preparation and hope that the increased participation will continue to stimulate the interest to study constitutional law and participate in the Crystal Themis Moot Court Competition.

After the quarter-finals (see Team quarter-final rankings) the four teams that proceeded to the semi-finals represented:

  • Immanuel Kant Baltic Federal University (Dmitriy Arnautov. Yulia Vikhrova, Vlada Korchagina, and Nadezhda Rubashka; coach: Eugenia Gerasimova);
  • Lomonosov Moscow State University (Kirill Gulyaev, Sofia Dronova, Emil Efrendulov, Anna Karachun, Mikhail Korotkevich, and Anna Troshkina; coaches: Nikita Malyutin and Elena Markova);
  • Russian State University of Justice (Valentina Bragina, Svyatoslav Zalevsky, Yulia Zakharchenko, Alina Sedelnikova, Vladyslav Chepelyev, and Leonid Yakimenko; coaches: Irina Dudko and Olga Kryazhkova)
  • Ural State Law University (Igor Alypov, Victoria Krivun, Eugenia Nazarkova, Irina Pakharukova, Nikita Smetanin, and Irina Sukhorukova; coaches: Marina Belykh, Adar Chirninov).

After the two close rounds on 1 February, the two strongest teams — from Lomonosov Moscow State University and Ural State Law University — were selected.

On 2 February 2018, the final round of the Competition was held; it was judged by a 7-member bench: Tamara Morschakova (Judge (retired), Russian Constitutional Court), Anatoly Kononov (Judge (retired), Russian Constitutional Court), Anatoly Kovler (Judge (1999–2012), European Court of Human Rights), Genry Reznik (Vice-president, Federal Chamber of Lawyers and Moscow Bar Chamber), Svetlana Volodina (Vice-president, Federal Chamber of Lawyers; Director, Institute of Advocacy), as well as by international experts: Dr Alexander Blankenagel (Professor of Public Law, Humboldt University Berlin; Member of the Institute’s Board of Trustees), and Dr Tatyana Vasilyeva (Head of Comparative Law Department, Institute of State and Law, Russian Academy of Sciences).

The final round of the Competition, announcement of the winners, and awards ceremony took place in the Law Faculty of the Lomonosov Moscow State University — a partner of the Competition.

The main award of the Competition — Crystal Themis — was presented to the team from Ural State Law University by Tamara Morschakova (Judge (retired), Russian Constitutional Court), Anatoly Kovler (Substitute Member of the Venice Commission of the Council of Europe), and Olga Sidorovich (Director, Institute for Law and Public Policy).

The runners-up were the three teams that had won the quarter-final rounds and competed in the semi-finals: Immanuel Kant Baltic Federal University, Lomonosov Moscow State University, and the Russian State University of Justice.

In the course of the awards ceremony six special prizes were awarded to the winning teams.

Nomination “The best written pleadings — complaint to the Constitutional Court of the Russian Federation”

Winner — the team from Lomonosov Moscow State University.

The award was presented to the team by Anatoly Kononov, (Judge (retired), Russian Constitutional Court) and Alexander Ermolenko (Partner, FBK Legal).

Nomination “The best written pleadings — reply of the Government”

Winner — the team from Immanuel Kant Baltic Federal University.

The award was presented to the team by Yuriy Pilipenko (President, Federal Chamber of Lawyers) and Dmitriy Stepanov (Partner, Egorov Puginsky Afanasiev & Partners).

Nomination “The best knowledge and use of the case-law of the Constitutional Court of the Russian Federation”

Winner — the team from Russian State University of Justice.

The award was presented to the team by Ilya Shablinskiy (Member of Presidential Council for Civil Society and Human Rights) and Vladimir Kryazhkov (Adviser (1992–2010), Russian Constitutional Court).

Nomination “The best knowledge and use of the case-law of the European Court of Human Rights”

Winner — the team from Ural State Law University.

The award was presented to the team by Yury Berestnev, (Chief Editor, Bulletin of the European Court of Human Rights) and Dr Alexander Blankenagel (Professor of Public Law, Humboldt University Berlin).

Nomination “The best use of comparative law research”

Winner — the team from National Research University “The Higher School of Economics” — Nizhny Novgorod campus.

The award was presented to the team by Tatyana Vasilyeva (Institute of State and Law, RAS) and Renáta Uitz (Central European University).

Nomination of Federal Chamber of Lawyers “The best legal writing”

Winner — the team from Immanuel Kant Baltic Federal University.

The award was presented to the team by Svetlana Volodina (Vice-president, Federal Chamber of Lawyers; Director, Institute of Advocacy) and Tatiana Kamenskaya (Managing Partner, Kamenskaya & Partners).

Nomination “The best oralist”

Winner — Vladyslav Chepelyev (the team from Russian State University of Justice).

The award was presented to the winner by Genry Reznik (Merited Lawyer of the Russian Federation; Vice-president, Federal Chamber of Lawyers and Moscow Bar Chamber) and Sofia Prokhorova (winner of “The best oralist” nomination in 2013).

All the participants, runners-up, winners in every nomination, as well as team coaches were presented with valuable gifts from the Institute for Law and Public Policy and the partners of the Competition.

 


Partners and Sponsors of the VII Moot Court Competition – 2017:

  



Media Partners:

 


Competition Organizers

Telephone:  (495) 608-69-59; 608-66-35

Fax:  (495) 608-69-15

E-mail:  mootcourt_conlaw@mail.ru

Mailing address:  129090, Moscow, Russia, a/ia 140

Physical address:  129090, Moscow, Russia, ul.Shepkina, d.8


 

 

 

 

 
Stay in the Loop!
Periodicals
The Moot Court Competition on Constitutional Justice 'Crystal Themis'
The Moot Court Competition on Constitutional Justice
Gallery